Saturday, February 18, 2012

Jules Verne Paslaptingoji Sala

Trumpai pacituojant Vikipediją, "Žiulis Vernas buvo prancūzų rašytojas, mokslinės fantastikos žanro pradininkas. J. Vernas, kartu su H.Dž. Velsu, laikomas „Mokslinės fantastikos tėvu."

Keletas žodžių apie Paslaptingosios Salos siužetą. Penki keleiviai, skridę oro balionu, patiria katastrofą ir atsiduria negyvenamoje saloje vidury Ramiojo vandenyno. Tuo oro balionu skrido inžinierius Sairas Smitas ir jo tarnas Nabas, karo korespondentas Gedeonas Spiletas, jūreivis Penkroftas ir Herbertas bei šuo Topas.
Toliau knygoje pasakojama kaip šie oro baliono keleiviai stengiasi išgyventi nedidelėje saloje. Inžinieriaus Sairo dėka sukonstruojami įvairūs išgyvenimą palengvinantys dalykai. Pavyzdžiui, salos kolonizatoriams pavyko patiems pasistatyti vandens malūną, pasigaminti parako, netgi stiklo būsto langams. Galiausiai salos kolonizatoriams pavyko taip įsikurti, jog jie praktiškai be jokio vargo galėjo gyventi saloje.
Tiesa kartas nuo karto įvykdavo koks keistesnis nutikimas, kuris ženkliai prisidėdavo prie jų išgyvenimo, pavyzdžiui, paslaptingai atsiradę vaistai reikalingi išgydyti sunkią Herberto ligą. Herbertas buvo sunkiai sužeistas piratų, kurie netikėtai užtiko šią salą ir norėjo joje išsikelti.
Knygos puslapiams einant į pabaigą, paaiškėja jog tie paslaptingi nutikimai labai padėję kolonizatoriams išgyventi buvo kapitono Nemo darbas. Pasirodo kapitonas turėjo slaptą uostą šioje saloje.
Salos gyventojai susipažįsta su kapitonu Nemo prieš pat jo mirtį. Kapitonas miršta nuo sunkios ligos. Praėjus ne daug laiko po šio įvykio saloje išsiveržia ugnikalnis. Gyventojai nujautė artėjant šį išsiveržimą, tačiau nespėjo užbaigti statyti savo laivo. Ugnikalnis sunaikino visą salą ir nebaigtą statyti laivą. Iš visos salo beliko tik kalva, patys kolonizatoriai taip pat tik per plauką liko gyvi. Atrodė, kad viskas taip ir pasibaigs, kolonizatoriai tiesiog mirs iš bado ant tos likusios kalvelės. Visi jau buvo netekę jėgų, kai horizonte pasirodė laivas. Visi salos gyventojai buvo išgelbėti ir grįžo į Ameriką.
Beje, filmas "Kelionė į paslaptingąją salą" taip pat turės motyvų iš šios Žiulio Verno „Paslaptingosios salos". Būtų įdomu palyginti ar daug bus nukrypta nuo knygos, bet kadangi filme bus įtrauktos ir kitos gerai žinomos kelionių knygos, tai tikriausiai bus plati fantazijos gama. :)

No comments: