Sunday, October 08, 2006

"Islandijos varpas"

Na nežinau kaip bus įvertinta, bet vis tik parašysiu gal vieną rašinuką ir lietuvių kalba. Na pabaigoje gal bus ir trumpas angliškas apibendrinimas:).

Tai va... Visai neseniai baigiau skaiyti knygą "Islandijos varpas", knygos autorius yra H.Laksnesas. Tai žymus Islandijos rašytojas, literatūrinės Nobelio premijos laureatas. Galima netgi sutikti nuomonių, kad tai gyvoji pačios Islandijos saga, šios tautos pasididžiavimas.

Haldoras Laksnesas gimė 1902 m. balandžio 23 d. kelių darbininko šeimoje, Reikjavike. Knyga "Islandijos varpas" parašyta maždaug apie 1946 metus.

Knygoje veiksmas vyksta senais laikais, istoriškai sunku gal net būtų tiksliai jį nusakyti. Iš knygoje pateikiamų istorinių detalių galima susidaryti vaizdą, kad tai maždaug tie laikai, kai Islandija priklausė Danijai. Ir vyko gana intensyvus senovinių raštų rinkimas bei perrašymas.

Didžioji knygos veiksmo dalis liečia tris gal galima sakyti įsimintiniausius veikėjus. Vienas iš jų yra išsimokslinęs žmogus ir begalo užsidegęs idėja surinkti visas senasias islandų knygas, kad jos nepražūtų ir liktų ateities kartoms ir kartu parodytų Islandijos didingumą, nors knygoje aprašomu laiku Islandija išgyvena ne pačius geriausius laikus. Kitas svarbus veikėjas yra gerai žinomo ir autoritetingo teisejo dukra, ją sieja glaudūs ryšiai su mokslinguoju knygų rinkėju ir gal kiek kitoks ryšys su kitu veikėju, kurį tuojau ir paminėsiu. Kitas veikėjas yra paprastas islandas Jounas. Knygoje jis nekartą tituluojamas kaip nusikaltėlis, vagis. Taip pat susijęs glaudžiai su anksčiau minėtais žmonėmis.
Sunku trumpai nupasakoti visus knygos įvykius, gal būt pats žiaurias ir nemaloniausias knygos įvykis nutinka pačioje pabaigoje. Didžioji dalis surinktu senovinių islandų knygų buvo saugomos Kopenhagoje. Vieną dieną dėl nevisai aiškių priežasčių Kopenhagą nusiaubė žiaurus daug nuotolių pridaręs gaisras. Jo metu sudegė praktiškai visos sukauptos knygos. Išgelbėta liko viena knyga - Skalda. Knygoje ji aprašoma kaip viena iš seniausių ir vertingiausių islandiškų knygų.
Knygoje dažnai minima ir tokios vietos kaip Altingas ar Skalholtas. Pasitelkus istorines žinias galima sakyti ,kad Islandijoje veikia seniausias pasaulyje parlamentas (Altingas), nes pirmą kartą jis buvo sudarytas dar 930 metais. Pirmoji vyskupija įsteigta 1053 metais Skalholte. Taigi aprašomi dalykai vyksta tikrose, neišgalvotose vietovėse.
Tai būtų toks trumpas pasakojimas apie perskaitytą knygą. Asmeniškai man liko gana neblogas įspūdis, nors pačioje pradžioje buvo gal kiek neįdomu.

And now couple of words in English.
This Short article is about a book "Islandijos varpas" I don't how to tranclate it to English properly, sorry.
This book is about Iceland in old times and also about some people who are living there or doing there various activities like collecting old books about Iceland and trying to safe them from rot.

4 comments:

Pelene said...

hm, apie koki ten ivertinima kalbejai?:)
turiu du klausimus. pirmasis is juodo smalsumo: kaip gi tavo mineta mergina susijusi su vagimi?
antrasis klausimas del aiskumo: kam si knyga galetu buti idomi? arba kitaip tariant, kodel ja verta skaityti ? ;)

Meras said...

Ivertinimas apie tai, kad rasiau ne angliskai.
Mergina budama dar labai jauna (kaip rasiau ji teisejo dukra) isgelbejo nuo mirties bausmes (tiesiog nakti atsege jo grandines ir paleido i laisve) ta vagi-zudika, kuris buvo kaltinamas nuzudzius karaliaus budeli.
Kam gnyga butu idomi, net nzn, as ja pradejau skaityti visiskai nieko nezinodamas apie apie jos turini ar isankstini kitu zmoniu vertinima. Gal but ji butu idomi tiem kas domisi Islandijos kultura, gal siek tiek istorija ir senais laikais.:)

Sharon said...

hi pelene--sounds like an interesting book. how do they preserve the books?

Meras said...

They were just simply asking people if they have any old books. And they kept all these in one simple library in those times I gues there wasn't more modern way to do that.
The action of the book is in ancient times.