Wednesday, October 24, 2007

Mobile social sharing


Nokia unveiled SEEK, the third dimension of its mobile sharing site, MOSH. According to slashphone SEEK allows MOSH users to make requests for content they crave and the community can then respond with suggestions or custom created content answering the 'SEEK'.

SEEK is the third dimension in the evolution of MOSH. The first dimension was
the ability to upload and share content with a global audience; the second was
downloading and customizing your device; now SEEK provides the ability to seek
content and interact with the community, SEEK will tap into the power of the
MOSH community and provide customized responses to people's mobile needs.
MOSH, short for mobilize and share, has seen more than 6 million downloads since its beta launch on 9th August. MOSH allows content creators and technology leaders to post their content to a global audience. Focused on the sharing of mobile content, MOSH is intended for all mobile devices and is not Nokia specific.

*Mobilusis dalinimasis turiniu

Nokia papildė savo mobilaus dalinimosi tinklalapį MOSH dar viena funkcija, "SEEK". Dabar MOSH vartotojai galės išsakyti savo prašymus, pageidavimus gauti ar matyti vienokį ar kitokį turinį.
SEEK yra trečiasis evoliucinis žingsnis MOSH vystyme. Pirmasis buvo galimybė įkelti savo turinį ir pasidalinti juo su plačiąja auditorija. Antrasis - galimybė parsisiųsti bei galimybė pritaikyti savo mobiliajam telefomui. Ir trečioji jau minėtoji Seek funkcija.

MOSH - trumpinys iš mobilus ir dalinimasis, jau turi 6mln. parsisiuntimų skaičių nuo jo beta versijos pasirodymo rugpjūčio mėnesį. Tinklalapis orientuotas į mobilųjį dalinimąsi turiniu ir gali būti pasiekiamas ne tik Nokia mobiliaisiais telefonais.

No comments: